בקריית שמונה מאמינים כי הילדים ובני הנוער הם המשאב החשוב והיקר ביותר שיש לנו ולכן מן הראוי לטפחו באהבה ובמסירות, על מנת ליצור תשתית עתידית איתנה, אשר תהווה את בסיסה של הקהילה העתידית של העיר.

לצד המסגרות החינוכיות הזוכות לדחיפה מתמדת, התפתחו בקריית שמונה גם מסגרות העשרה המעניקות לבני הנוער תוכן ערכי לאורך כל היום. דבר זה בא לידי ביטוי בפעילותן של תנועות הנוער בעיר, רשת המרכזים הקהילתיים אשר מספקת תכנים איכותיים וחוגים בכל תחום, תזמורת הנוער העירונית, להקות המחול של קריית שמונה, המקהלה העירונית ועוד.
אלה מבטיחים תעסוקה מלאה לבני הנוער ופועלים גם בימי החופש, במסגרת הקייטנות הרבות הפועלות בעיר ונוגעות בתחומי התעניינות רבים.

בקריית שמונה שמים דגש מיוחד לטיפול בנוער במצוקה במסגרת ער"ן המעניקה סעד נפשי לילדים ובני נוער, מציל"ה הפועלת למניעת השימוש בסמים בקרב בני נוער (שרות זה פעל בעבר ברשות המקומית ועבר לפעול במתנ"ס), מרכז "הפוך על הפוך", המרכז למניעת אלימות במשפחה וארגונים ועמותות נוספים, אשר תומכים ומסייעים לבני הנוער.
לצד אלה, מתבצעות בבתי הספר בעיר פעילות נרחבת למיגור האלימות בקרב בני נוער, על ידי הפסקות פעילות והעסקת הילדים גם בזמן החופשי המוקצה להם.

פעולות אלה ואחרות תרמו למיגור כמעט מוחלט של עבריינות בקרב בני נוער בקריית שמונה ולהפחתה משמעותית של האלימות בבתי הספר.