שמות הרחובות בקריית שמונה והסבר מפורט על שמו של כל רחוב ורחוב

א  ב  ג  ד  ה  ו  ז  ח  ט  י  כ  ל  מ  נ  ס  ע  פ  צ  ק  ר  ש ת

 

א

אחד- העם

הוגה דעות, יהודי יליד רוסיה. נולד בשנת 1856, נפטר בשנת 1927

שמו האמיתי היה אשר גינצבורג. היה מהדמויות הבולטות ביהדות ובציונות בדור התחייה. ערך את כתב העת "השילוח", התיישב בארץ 5 שנים לפני מותו בתל-אביב.

 

אורי אילן

יליד הארץ, נולד בשנת 1935. חבר קיבוץ גן שמואל, היה רב טוראי בצה"ל. נשלח יחד עם עוד ארבעה חיילים להתקין מתקן ציטוט והאזנה לקווי טלפון ברמת הגולן הסורית, החוליה נתפסה על ידי האויב הסורי.

אורי אילן, לאחר כחודש ימים בתאריך 13/1/55 שלח יד בנפשו בעודו בכלא דמשק בעקבות עינויים קשים. לפני מותו טמן פתקים בקפלי בגדיו ובין אצבעות רגליו ובהם ציין: "לא בגדתי....". לזכרו הוקמה פינת הנצחה בבי"ס התיכון "דנציגר" בקריית שמונה.

 

אח"י אילת

משחתת של חיל הים הישראלי. נבנתה בבריטניה ושירתה בשם "זילוס", אחות למשחתת נוספת של חיל הים בשם "יפו", הופעלה במבצע קדש – 1956.

ב – 20 באוקטובר 1967 הפליגה כש – 199 אנשי צוות עליה לסיור שיגרתי. למחרת נורו לעברה טילים על ידי ספינת טילים מצרית והאנייה טבעה. במבצע חילוץ נמשו מן המים 152 אנשי צוות ו – 47 אחרים נספו.

 

ארלוזורוב

חיים ארלוזורוב נולד ברומאני שבאוקראינה, מראשי מפלגת הפועל הצעיר.התחנך בגרמניה בבי"ס יסודי ותיכון לצד חינוך עברי וציוני. קיבל תואר ד"ר באוניברסיטת ברלין. בשנת  1923 בהיותו בן 24 בלבד נבחר להיות חבר בוועד הפועל הציוני. באותה שנה גם עלה לארץ. עם הקמת מפא"י היה לאחד ממנהיגיה, בשליחותה שימש בהיותו בן 30 כ"שר החוץ" של ההנהגה הציונית בא"י. הוא נתגלה כנואם מעולה. סופו הטראגי היה בליל שבת 16 ביוני 1933, בטיילו בחוף תל-אביב נורה בידי מתנקש אלמוני ונהרג. כ – 50 שנה לאחר מותו הוקמה ועדת חקירה ממלכתית למציאת המתנקש שלא נמצא.

 

אליעזר פרי

נולד בשנת 1894, ממארגני החלוץ בארץ משנת 1921, חבר הנהלת קופת חולים משנת 1922, יו"ר מרכז ההסתדרות. במשך 25 שנים היה מנכ"ל קופת חולים.


אירוס

פרח ממשפחת האירוסים המונה כ- 260 מינים. האירוס צמח בעל פרחים גדולים ורב גוונים, בעל פקעות, קנה ושורש עבה או בעל בצל ועלים צרים וארוכים. מקור השם "אירוס" הוא במיתולוגיה היוונית, שבה הייתה אירוס אלילת הקשת בענן. בארץ יש 15 סוגים של אירוס וכולם מוגנים על ידי החוק. מצוי בכל חלקי הארץ ופורח באביב.


ארנון

שם של נחל. בעבר היה נחל איתן. זורם בעבר הירדן המזרחי. נחל הארנון זורם באפיק קניוני עמוק וצר ונשפך אל ים המלח. הנחל נזכר במקרא בנדודי בני-ישראל וכן כגבול בין נחלת שבט ראובן לארץ מואב. אורכו כ- 80 ק"מ.

 

ב

באבא סאלי

שמו האמיתי הוא רבי ישראל אבו-חצירה. נולד בשנת 1889, נפטר בשנת 1984. רב ומנהיג רוחני של יהודי צפון אפריקה, נכדו של רבי יעקב אבו-חצירה. נולד בארפד שבמרוקו ונדד מספר פעמים. קבור בעיירת הנגב נתיבות.

 

ביאליק

חיים נחמן ביאליק נולד בשנת 1873 ונפטר בשנת 1934.

נולד בפולין ועלה ארצה בשנת 1924. בהיותו בן 16 למד בישיבת וולוז'ין שם כתב את שיריו הראשונים, כתב שירה ופרוזה. ביאליק הינו גדול המשוררים העבריים בתקופת התחייה היהודית, אשר שיקף ביצירותיו את ההתעוררות וההכרה הלאומית לציון והמרידה בגלות. ביאליק פרסם שירים רבים, שנלמדים עד היום בבתי-הספר שלנו. בשנת 1908 הופיע ספר "האגדה" (פירוש לאגדות תלמודיות ), שנערך על-ידי ביאליק בשיתוף עם רביניצקי.

 

ברל

ברל כצנלסון נולד בשנת 1887 ונפטר בשנת 1944, יליד רוסיה. עלה לארץ בשנת 1909, שנים רבות עבד בחקלאות.

ברל היה ממנהיגיה של תנועת העבודה והוגה דעות, בארץ התנדב לגדוד העברי במלחמת העולם הראשונה, היה  לאחד ממנהיגי אחדות העבודה כשזו הוקמה.

פעל גם בהסתדרות העובדים. פיתח עם דוד בן גוריון את רעיון הסוציאליזם הקונסטרוקטיבי. הקים את עיתון "דבר" והיה עורכו עד יומו האחרון.

 

ברנר

ברנר יוסף – חיים חי בין השנים 1881- 1921. סופר, מבקר, הוגה דעות, עורך ומתרגם, יליד אוקראינה. הטביע את חותמו על הספרות העברית. ערק מהצבא הרוסי ונמלט ללונדון, שם היה פעיל בתנועת "פועלי ציון". פירסם הרבה סיפורים ומאמרים באידיש ובעברית בכתבי עת שונים. היה מורה בגימנסיה "הרצליה" ולאחר מכן בגליל.

בשנת 1921 נרצח ביפו בפרעות הערבים.

ברנר נחשב לראשון הסופרים, שמרדו במסורת "האבות הספרותיים" כמו מנדלי מוכר ספרים וביאליק.

ספריו בעלי רקע אוטוביוגרפי כמו: "החורף", "מסביב הנקודה" ו"שנה אחת".

 

ד

דוד שמעוני

דוד שמעוני, חי בין השנים 1886 – 1956, משורר עברי, עלה ארצה בשנת 1920, כתב שירים ליריים, פואמות ואידליות. היה חתן פרס ישראל בשנת תשי"ד.

 

דן

נחל הדן- בגליל העליון, אחד ממקורותיו העשירים של הירדן נובע מתל-דן. אורכו כ- 10 ק"מ עד למפגש עם נהר הירדן.

על התל שרידי העיר דן המקראית שהוקמה על בסיסה של העיר לייש הפניקית. האתר הארכיאולוגי והמעיינות נמצאים בשמורת טבע מוכרזת. משמש היום כאתר תיירותי.

 

דן דיין

צנחן יליד קיבוץ כפר סאלד. נפל בקרב בפעולת תגמול של הצנחנים בעזה בתאריך 28.2.55 בהיותן בן 19 בלבד.

 

דוד רזיאל

דוד רזיאל (רוזנסון ) חי בין השנים  1941- 1910, היה מפקד האצ"ל בשנים  1941- 1937. נהרג בעירק בהיותו בשליחות הבריטים במלחמת העולם השנייה.

 

ה

הבנים

רח' הבנים – נקרא כך לזכר הבנים, שנפלו במערכות ישראל, אשר חרפו נפשם להגנת המולדת ובמותם ציוו לנו את החיים.

 

הגלעד

רכס הרים מעבר הירדן המזרחי. הרי הגלעד מוזכרים במקרא, כמקום הולדתו של אליהו הנביא. גובה ההרים הוא 1250 מטר בשיא. הרים אלו עשירים בצמחיה ויערות עקב כמות הגשמים הרבה, בעיקר בצד המערבי, דבר שעשה את האזור לחבל חקלאי, מבוסס ואיתן.

 

"ההגנה"

ארגון חשאי להגנה על הישוב העברי בארץ – ישראל מפני הפרעות. הארגון הוקם בשנת 1920 ופעל עד להקמת המדינה.

ארגון ההגנה היה צעד ראשון להקמת צבא מסודר וסדיר, בראשו עמדו לוחמים, אשר עם קום המדינה נטלו תפקידי פיקוד בצה"ל. "ההגנה" עסקה בשמירה ונלחמה בשטח בהבאת מעפילים. ארגון "ההגנה" נלחם בבריטים שישבו אז בארץ ובערבים על שחרור ארץ ישראל מידם.

 

הורדים

סוג פרח, ממשפחת הורדיים, שיש ממנו אלפי זנים תרבותיים החביבים על האדם מכל צמחי הנוי האחרים, גדל בכל אזורי הארץ.

 

ההסתדרות

ארגון הפועלים המקיף את כלל פועלי ישראל למען שמירת זכויות העובדים ומעמדם במקום העבודה. ההסתדרות נוסדה בשנת 1920 ומקיפה את כל האיגודים המקצועיים בכל ענפי התעסוקה.

ההסתדרות היא בעלת חברת עובדים שמפעילה את האגף הכלכלי ומפעילה עשרות מפעלים ועובדים.

 

החולה

רח' החולה נקרא על שם עמק החולה השוכן בין הגולן במזרח לגליל העליון במערב. אורכו של העמק כ- 25 ק"מ ורוחבו כ-8 ק"מ, שטחו 178 קמ"ר.

אדמתו אדמה חקלאית פוריה, שיובשה בה ימת החולה בשנות החמישים, דבר שיצר רזרבת קרקעות חקלאיות לישובים הסמוכים העוסקים בחקלאות. כיום מתנהל פרויקט הצפה מחודש של מקוה מים במרכז העמק להשבת נופי הטבע הקדומים ולצרכים תירותיים.

 

הירדן

הנהר הראשי בארץ – ישראל מפורסם במקרא ובכתבי הקודש היהודיים והנוצריים.

ראשיתו של הנחל למרגלות החרמון וסופו בים-המלח. בדרך הוא יוצר את אגם הכנרת, שהוא מקוה מים מתוקים, הגבול החשוב ביותר בארץ.

 

הירקון

הירקון – הגדול בנהרות מישור החוף, נשפך לים התיכון, תחילתו ממעינות ראש-העין.

הירקון זורם בפיתולים רבים ואורכו כ- 30 ק"מ. בתחילת המאה, הירקון היה נהר נקי, גדול וגאה שסביבו קמו ישובים שהתפרנסו מדייג במימיו.

כיום לאחר הטיית מעיינות הירקון לפרויקט המוביל הארצי דעך זוהרו של  הירקון, מימיו נעשו עכורים והצמחייה והדגה הדלדלו.

 

הלבנון

שרשרת הרים הנמצאת בלבנון, ע"ש מדינת לבנון. אחד משיאיו הוא הר החרמון בגובה 2800 מטרים. בחורף מכוסים הרי הלבנון שלג ונופו הפראי מדהים ביופיו. ארזי הלבנון הובאו לירושלים לבניית בית-המקדש.

 

המחתרת

הרחוב נקרא על שם ולזכר חברי המחתרת היהודית שנלחמו בבריטים ובערבים הפורעים. המחתרת נלחמה לעצמאות ישראל ולבטחונה. המחתרות, שהיו בטרם הקמת המדינה היוו יסוד, שזירז את הבריטים להחזיר את המנדט לאו"ם ולאפשר הקמת מדינת ישראל.

 

המכבים

משפחת המכבים הגיבורים הנהיגה את מרד החשמונאים נגד הסלווקים בשנים שלפני הספירה.

בראש המשפחה עמד מתיתיהו הכהן, וחמשת בניו שיחררו את בית המקדש וטיהרו אותו מטומאה ביום כה' בכסלו ולזכר הניסים חוגגים את חג החנוכה.

 

הנשיא

יצחק בן צבי חי בין השנים  1963 – 1884. היה הנשיא השני של מדינת ישראל וממייסדי "פועלי ציון" ו"השומר". שירת בגדודים העבריים. בן צבי היה בין החוקרים החשובים ביותר של תולדות ארץ-ישראל. על שמו הוקם מכון "בן-צבי" לחקר ידיעת הארץ, ובקריית שמונה הוקם לזכרו בי"ס יצחק הנשיא.

 

הנרייטה סאלד

חיה בין השנים 1860- 1945. נקראה "האם הדסה". ממנהיגות הציונות האמריקאנית שסייעה בחינוך מהגרים ובחינוך נוער בפרט. היתה ממייסדי עליית הנוער שעסקה בהעלאת נערים משארית הפליטה מאירופה לארץ. תמכה בתכנית החלוקה של הארץ. הייתה נערצת על רבבות נערים ומחנכים שתמכו בה. על שמה הוקם קיבוץ כפר סאלד שבגליל.

 

הר הצופים

הר ממזרח לירושלים העתיקה – המשכו בצפון הר הזיתים, גובהו 834 מטר. הר-הצופים היה מנותק מישראל בשנים 1948 עד 1967, שוחרר במלחמת ששת הימים. נמצאים עליו בניין האוניברסיטה ובית החולים "הדסה".

 

הרב משאש יוסף

הרב משאש יוסף היה בנו של הרב הגאון משאש ששימש רבה הראשי של ירושלים. הרב משאש יוסף שימש, כרבה הראשי של חיפה.

הרב יוסף היה ידוע בחוכמתו הרבה ובידיעותיו ובחריפותו במשנה תורה.

 

הרב קוק

אברהם יצחק הכהן קוק חי בין השנים 1865- 1935, היה רב, פוסק, הוגה דעות וסופר. מפורסם בגאונותו בתורת הנגלה והנסתר. היה ידוע במעשיו הטובים ובאהבת ארץ-ישראל.

גאון במחשבתו ובתורתו פירש את המשנה והתלמוד, כתב ספרים בנושאי פרשנות. על שמו נקרא היישוב "כפר הרואה". היה ממנהיגי הישוב היהודי בימי העלייה השנייה ושימש כרבה הראשי של העיר יפו והמושבות. יסד את מוסד הרבנות הראשית כמוסד ממלכתי לאיחוד האומה.

 

הרי נפתלי

החלק המזרחי של הגליל העליון, גובה הרי- נפתלי 1208 מטרים. נקרא כך על-שם שבט נפתלי שנחלתו היתה באזור. הרי הנפתלי גובלים עם עמק החולה במזרח. עליו שוכנים הישובים: מנרה, מרגליות, יפתח ועוד.

 

הרצל

תאודור בנימין זאב הרצל, חי בין השנים 1904- 1860, עיתונאי ומדינאי יהודי, נולד באוסטריה.

הרצל – חוזה מדינת היהודים ומייסד "ההסתדרות הציונות העולמית". בהיותו בפריס, כעתונאי בעתון הוינאי "נויה פרייא פרסה" היה "משפט דרייפוס", הרצל נזדעזע עמוקות מהאנטישמיות וכתב את "מדינת היהודים". הרצל יזם את הקונגרס הציוני הראשון בבאזל בשנת 1897. ערך מסעות אל הסולטן הטורקי בקושטא, נפגש עם קיסר גרמניה וילהלם בישראל, פנה אל האנגלים והשיג הסכמה להתיישבות יהודית באל-עריש ואחר כך באוגנדה.

 

הרב הרצוג

יצחק אייזיק הלוי הרצוג חי בין השנים  1959- 1888. רבה הראשי  ( האשכנזי ) של ארץ – ישראל בשנת 1937. לפני כן היה הרב הראשי של דאבלין – בירת אירלנד. זכה בפרס ישראל תשי"ח. אביו של נשיא המדינה לשעבר – חיים הרצוג.

 

השופטים

הרחוב נקרא כך על שמם של שופטי ישראל המוזכרים בספרי הנביאים שבתנ"ך.

 

ח 

חבצלת

צמח בצל ממשפחת הנרקיסים, הגדל בארץ בחולות בקרבת חוף-הים. לפרחיו צורת משפך והם נפתחים רק בין השמשות ( בערב ).

 

חומה ומגדל

ישובי חומה ומגדל הוקמו עקב איסור הבריטים להקים ישובים בארץ- ישראל. היישוב הראשון שהוקם היתה חניתה, בגליל המערבי.

 

חנה סנש

חנה סנש נולדה בשנת 1921, צנחנית הצלה מארץ – ישראל. עלתה לארץ בשנת 1939, היתה חברת קיבוץ שדות-ים. כתבה שירים וביניהם השיר המפורסם "אלי אלי". במלחמת העולם השנייה הוצנחה ביוגוסלביה להציל יהודים מידי הנאצים, הסתננה להונגריה שם נחשפה והוסגרה לנאצים והוצאה להורג לאחר עינויים קשים בשנת 1944.

 

חצב

צמח בר בעל בצל הגדל ברחבי הארץ ומסמן את בוא הסתיו.

הצמח בעל קנה גבוה ופרחים לבנים המעטרים אותו סביב. בסיסו עלים עבים בשרניים בעלי חומרים מיוחדים חריפים במיוחד המומסים בתוכם ומונעים את אכילתם על-ידי בעלי החיים.

 

חרצית

סוג צמח ממשפחת המורכבים הכוללת כ- 150 מינים.

בארץ החרצית גדלה בעיקר ממין "החרצית העטורה", הידועה כצמח נוי תרבותי.

 

ט

טרומלפדור

יוסף טרומפלדור חי בין השנים 1920- 1880. מנהיג ולוחם ציוני מייסד תנועת "החלוץ", היה הקצין היהודי היחיד בצבא הרוסי.

עלה ארצה בשנת 1912, ובין השנים  1916- 1915 שירת ב"גדוד נהגי הפרדות" בחזית גליפולי שבאיטליה.

בשנת 1917 נסע לרוסיה על- מנת לייסד את "הגדודים העבריים". שב לארץ ישראל בשנת 1919, ונשלח ע"י "ההגנה" לארגן את הגנת תל-חי וכפר גלעדי, נפצע מהתקפת הערבים על תל- חי

ביום יא' באדר תר"פ. יום זה יא' באדר מצויין עד היום כיום תל-חי, כשהטקס המרכזי נערך ליד קברו וקבר חבריו, ששם הוקם פסל האריה השואג.

 

טשרניחובסקי

שאול טשרניחובסקי חי בין השנים 1943- 1875, נולד ברוסיה, עלה ארצה בשנת 1931 והתיישב בתל-אביב. טשרניחובסקי היה משורר ציוני, עבד בהוצאת הספרים "שוקו" כתב שירים ובשיריו כתב על המאבק של היישוב היהודי ועל הפרעות שהיו בשנות ה – 30 בארץ ובאירופה.

 

י

יהודה הלוי

המשורר היהודי הספרדי רבי יהודה הלוי חי בין השנים 1141- 1075 היה גדול המשוררים בימי הביניים בתקופת תור הזהב. לעת זיקנתו החליט לעלות לארץ-ישראל. מספרים שבדרכו כתב

כ- 1000 שירים ופיוטים, כתב גם את הספר "הכוזרי".

 

יסמין

היסמין הינו סוג צמח ממשפחת הזיתיים  המונה כ- 200 מינים שיחים או מאפסים. הידוע ביותר הינו היסמין הרפואי שמפרחיו מפיקים שמן אתרי לתעשיות תמרוקים. בארץ גדל בר, היסמין השיחני בעל פרחים צהובים.

 

יעקב מלול

ממייסדי קריית שמונה, עלה ארצה בשנת 1954 ממרוקו הספרדית. שם היה פעיל במלחמת האזרחים בספרד. לארץ הגיע עם משפחתו שמנתה 11 בנים, ופה בקריית שמונה חוו תהליכי קליטה קשים.

היה פעיל במוסדות העיר ועל כל פועלו הרב למען העיר החליט ראש העיר דאז- מר אברהם אלוני לקרוא רחוב על שמו. נולד בשנת 1914 ונפטר בשנת 1967.

 

יצחק שדה

יצחק שדה ממפקדי ההגנה וממעצבי ומייסדי הפלמ"ח בטרם קום המדינה.

חי בין השנים 1952- 1890. עמד בראש "גדודי העבודה". האיש ותורתו הניחו את אבן היסוד לתורת הלחימה של צה"ל. יגאל אלון היה מממשיכי דרכו ותורתו.

 

יקותיאל אדם

יקותיאל אדם אלוף בצה"ל, נהרג במלחמת לבנון במבצע "שלום הגליל". שימש בתפקידים חשובים כאלוף פיקוד המרכז ומפקד אכ"א. בתפקידו האחרון היה סגן הרמטכ"ל.

 

ישראל ברזילי

נולד בשנת 1913 בפולין. עסקן ישראל (מפלגת מפ"מ ) הגיע ארצה בשנת 1934, היה חבר קיבוץ נגבה, שימש כציר ישראל בוורשה ושר הדואר ושר הבריאות. נפטר בשנת 1970.

 

כ

כלנית

צמח ממשפחות הנוריתיים האופייני לצמחיית ארץ ישראל. הזן בעל הפרחים האדומים שכיח בעיקר בדרום הארץ ובמישור החוף. בצפון הארץ שכיחים גם זנים בעלי פרחים סגולים, ורודים וכחולים.

 

מ

מבוא אמנ"ה

ע"ש הפסוק בספר תהילים "מראש אמנה מראש שניר וחרמון" ואכן מרחוב זה אשר במרומי העיר נצפים רכסי החרמון.

 

מעלה יאיר (גבעת שחומית )

אברהם שטרן- "יאיר" חי בין השנים 1942- 1906. לוחם ומשורר ארץ-ישראלי, ממפקדי האצ"ל ומקים לח"י. נרצח בידי המשטרה הבריטית בדם קר בשנת 1942.

 

משמר הגבול

יחידה משטרתית עם מדים ירוקים הממונה על שמירת גבולות ישראל ועל המלחמה במסתננים ומסייעת למשטרה במשימות שונות.

 

נ 

נוף חרמון

רחוב ושכונה הממוקמים על מורדות הרי נפתלי וצופים לכיוון הר החרמון, המתנשא לגובה 2224 מ', שהינו ההר הגבוה ביותר בארץ.

 

נורית

צמח ממשפחת הנוריתיים המיוצג בארץ על –ידי מינים רבים. הפרח דומה לכלנית. בארץ נפוצים: נורית אסיה, נורית ירושלים ונורית השדה. הפרחים גדלים בכל חלקי הארץ, ובפרט באזור הגלבוע וצפון הארץ.

 

נרקיס

צמח ממשפחת הנרקיסיים עד 30 מינים שונים, בעל בצל, קנה ושורש ופרח צהוב או לבן. זהו פרח חזק וידוע כ"מלך הביצה". למרגלות קיבוץ שמיר "גבעת הנרקיסים", פורחת בלבן בתחילת החורף.

 

ס

סביון

סוג צמחים ממשפחת המורכבים, קיימים כ – 1500 מינים. בארץ גדל בעיקר הסביון האביבי הנראה בראשית החורף.

 

סיני

"מבצע סיני" אשר התקיים ב- 1956, פעולה צבאית ישראלית בריטית לפתיחת תעלת סואץ ומיצרי טירן, שנסגרו למעבר על –ידי מצרים.

 

סלמנוביץ

ד"ר אדולף סלמנוביץ תושב קריית שמונה מראשיתה. מקים מרכז הבריאות הראשון ובית היולדות הראשון. ד"ר סלמנוביץ עשה את מערכת הבריאות בתקופת המעברה למסודרת ומתפקדת כהלכה.

היה מנהל בית היולדות הראשון, אשר שירת את תושבי האזור בשנת החמישים והשישים. קיבל אזרחות כבוד של העיר כהוקרה על פועלו הרב לפיתוח הבריאות בעיר.

 

סלינגר דוד

דוד סלינגר ז"ל מפקד תחנת המשטרה בקריית שמונה בשנות השישים. איש בעל לב-חם, ששרת כשוטר במשטרת קריית שמונה, דאג לזולתו ובפרט למען משפחות המצוקה. דוד נהרג בפעילות מבצעית משטרתית בידי רוצח שהרגו בדם קר.

 

סמטת יוסף יגר

תושב קריית שמונה. פעיל בארגון האצ"ל, פעיל תנועת ה"חרות". היה ממקימי סניף ה"חרות" בקריית שמונה. יוסף יגר פתח את המאפייה הראשונה בעיר בשנים הראשונות של קריית שמונה.

 

סמטת המלכים

על שם ולזכר מלכי ישראל המוזכרים בספר בתקופת המקרא.

 

סמטת הנביאים

על שם ולזכר נביאי ישראל המוזכרים בתקופת המקרא.

 

סמטת הצוקים

שכונה הממוקמת מתחת למצוק רמים ומצוקי שבהרי נפתלי. מצוק רמים נוצר כתוצאה מהשבר הסור- אפריקאני. שבר גאולוגי זה חשף בפנינו את שכבות הקרקע הפנימיות המצויות בבטן האדמה.

 

ע

עולי הגרדום

לזכר אליהו חכים ואליהו בית צורי, שהועלו לגרדום בקהיר בתאריך  22.3.1945 לאחר שהתנקשו בלורד מויין, שהיה שר המושבות הבריטי לזכרם שופץ מסגד חלסה כמוזיאון לתולדות העיר.

 

עין-זהב

נחל עין-זהב זורם לאורך קריית שמונה, נמצא ליד רחוב הגלעד מזרחה לשדרות תל-חי. מי המעין משמשים לשתייה וכן לייצור מים מינרלים של מפעל "נביעות". הנחל זורם בתוך פארק הג'ונגל בתוך סבך פטל ושיחים שונים, היוצרים נוף פראי ויפה.

 

עליית הנוער

התארגנות לטיפול בנוער היהודי בארץ ובתפוצות. בראש הארגון עמדה הנרייטה סאלד ובמסגרת זו טיפלו ברבבות נערים ונערות יהודים, בהעלותם ארצה ובחינוכם.

 

ק

קרן היסוד

תנועה ציונית, נוסדה בשנת 1920. בשנת 1951 נקראה "המגבית המאוחדת לישראל". קרן זו הוסמכה לערוך מגביות בגולה ואספה כספים רבים לבניין הארץ ופיתוחה.

 

ר

רמב"ם

רבי משה בן מימון, חי בין השנים 1138- 1204. רופא, הוגה דעות ופוסק במרוקו ואחר כך במצרים. הרמב"ם כתב את "משנה תורה" וספרים נוספים. בתחומי היהדות והמדע בעיקר המדע הרפואי. "משנה תורה" הינו ספר שיטתי ראשון של כל דיני ישראל.

 

רש"י

רבי שלמה יצחקי נולד ב- 1040, נפטר ב- 1105. פרשן תלמוד ומקרא בצרפת. בעיר טריא חיבר פירוש תמציתי על רוב ספרי המקרא והגמרא, שנשארו עד היום כפירוש המסורתי המקובל ביותר. המציא את כתב רש"י המיוחד, התרגומים של המילים הקשות המופיעים  בפירושיו הם החשובים ביותר עד היום.

 

ש

שדרות תל-חי

הרחוב המרכזי בקריית שמונה חוצה אותה מצפון לדרום.

תל-חי חצר חקלאית דרומית לקיבוץ כפר-גלעדי. הוקמה בשנת 1908, נהרסה ב- 1920 ע"י הערבים לאחר קרב תל-חי כנגד יוסף טרופלדור וחבריו, בי"א באדר תר"פ  1.3.1920. אתר זה הינו סמל לעמידה וגבורה של מעטים מול רבים, סמל של דבקות לקרקע ולקדושתה, אפילו עד המוות.

 

שד' האצ"ל

"ארגון צבאי לאומי". הוקם בשנת 1933 על-ידי דוד רזיאל ומנחם בגין. חברי האצ"ל נלחמו בבריטים ובטרור הערבי בשיטות של הפחדה ואיומים. מארגון האצ"ל פרשו חברים, נקראו הפורשים, שהקימו את ארגון הלח"י.

 

שד' מנחם בגין

מנחם בגין נולד בשנת 1913. היה מנהיג תנועת בית"ר ומפקד האצ"ל, משנת 1943. בשנת 1967 היה מיוזמי ממשלת אחדות לאומית ומילא תפקיד שר בלי תיק עד לשנת 1970. משנת 1973 עמד בראש תנועת "הליכוד", בשנת 1977 נבחר לראש ממשלת ישראל. בשנת 1982 חתם על הסכם השלום ה- 1 עם מצרים. בשנת 1984 פרש מרשות הממשלה. נפטר בשנת 1991.

 

שי עגנון

שמואל יוסף עגנון, חי בשנים 1970-1888. עלה ארצה בשנת 1907, ראשון במעלה בשורת הסופרים העבריים בתקופתנו, זכה בפרס נובל בשנת 1966 ובפרסי ישראל בשנים תשי"ד – 1954 ותשי"ח – 1958.

 

שפרינצק יוסף

חי בשנים  1959 – 1885, פוליטיקאי ישראלי ממפלגת מפא"י. היה ממייסדי ההסתדרות והיה המזכיר הכללי בשנים  1948- 1945. שימש כיו"ר הראשון של הכנסת. כיהן בתפקידו עד שנת 1956.

 

ששת הימים

מלחמת ששת הימים פרצה בתאריך 5 ליוני  1967 בעקבות ריכוז כוחות מצריים גדולים בסיני ובעקבות סגירת מיצרי טיראן והוצאו כוחות האו"ם ממחצית האי סיני בפקודת נשיא מצרים דאז ג'מל עבדול נאצר. מלחמה שארכה שישה ימים והתקיימה עם 4 מדינות: ירדן, מצרים, סוריה ועירק. במהלך ששת הימים כבש צה"ל את חצי האי סיני עד תעלת סואץ, שוחררה ירושלים, הגדה המערבית ורמת הגולן. זוהי מלחמה מזהירה ביותר בתולדות עם ישראל.

 

שמואל אוחנה

שמואל אוחנה יליד הארץ, ממקימי הישוב קריית שמונה. בן למשפחת רבנים ממרוקו, שסיים את שרותו הצבאי בדרגת סגן אלוף, נשלח ע"י מפלגת מפא"י שהיתה אז בשלטון לקריית שמונה על מנת לסייע לתושבים החדשים בקליטתם ובפיתוח העיר.

השליחות הקצרה הפכה לדרך חיים ושמואל אוחנה הקים את מפעל "רמים". שימש בתפקידים בכירים בעיריה כגון: סגן ראש העיר ותפקידים אחרים. לשמואל אוחנה חלק חשוב בפיתוח פרויקטים בתחומים: בינוי, תעשיה, חינוך ועוד.

 

רחובות נוספים:

אשכול, הגליל.

בשכונת בימת תל-חי: הר ציון, הר חרמון, הרי אפרים, הר חזון, הר גילה, הר אביטל, הר שגיא, הר אדמון, הרי יהודה, הר מירון, הר כרמל, הר תבור, הר אדיר, הרי שומרון, הרי הגלבוע, הרי יהודה, הר מצדה, הר הזיתים, הר ארבל, הר כנען, הר המורייה.

בשכונת הוורדים: עירית.

 

שכונות בקריית שמונה:

מורדות הרי נפתלי (בימת תל חי), האצ"ל, יגאל אלון, הוורדים, נוף חרמון, פלדמן, זאב ג'בוטיסקי.