הלקוחה ביקשה לקנות מכנסיים,  בחנות רשת בעיר,  המחיר הרשום על גבי המכנס "25  דולר"  שאלה הלקוחה את הדיילת "האם זה המחיר? "המוכרת טענה שזה טעות...... ותלשה את התווית   וטענה שהם לא מוכרים בדולרים" הלקוחה טוענת  "שהיו עוד מוצרים שתומחרו ב-'דולר' "

הלקוחה חישבה  ומצאה שהמחיר בשקלים אמור להיות  כ-100 ש"ח  בקופה.  נדרשה לשלם ....170 ₪  בטענה:  "שזה המחיר של המוצר" . הלקוחה החליטה שלא לרכוש את המכנס ואיימה לפנות אלינו.

הקופאית(שלדעת הלקוחה היא  גם מנהלת הסניף)  השיבה: "אחרי החגים  אתקשר אליך

ואעדכן אותך", (מדובר היה  בערב  ראש השנה).

פנתה אלינו

"אני מחכה עד היות לטלפון של מנהלת הסניף". לדבריה:  היא  אומנם שנים חברת המועדון של החברה  אך מעתה תשקול בכובד ראש אם תיכנס לרכוש שוב מוצרים בבית העסק! "אם אפשר לרכוש באמצעות אתרי האינטרנט למה צריך את דמי התיווך ?".

תלונתה נשלחה לתגובת בית העסק.

בשיחה עם המתלוננת הובהר לנו, שהיא הגיעה  איתם להסדר מניח את דעתה לגבי התשלום. בבית העסק אישרו זאת.

 

נזק למקרר

להלן תלונה שקבלנו מתושבת המקום

"כתוצאה מ"קפיצת חשמל" המקרר פסק מלעבוד, הזמנתי טכנאי, לאחר בדיקה קבע שהכרטיס החשמלי במקרר נשרף, עקב נפילת החשמל". פנתה לחברת החשמל, ובקשה שתטפל בבעיה. החברה הפנתה אותה, לטכנאי, שעובד עימם, לשם קבלת חוות דעת.  הגב' שלחה אליו תמונה של הכרטיס השרוף  וזה אישר כי התקלה נגרמה כתוצאה "מקפיצת החשמל"

עלות החלפת הכרטיס השרוף 1300 ₪

פנתה  שוב לחברת החשמל.

להלן  תמצית תגובת החברה.

"מתוך ממצאי הבדיקה עולה עקב תקלה ברשת החשמל, מסיבות שאינן בשליטתנו, ואשר ללא ניתן היה באפשרותנו לצפותן מראש, אירעה הפסקת חשמל ברשת המזינה, בין היתר את אזור מגוריך ."

חברת החשמל משקיעה מאמצים רבים בצמצום מספר הפסקות החשמל ומשך זמן ההפסקות, אך אין לה יכולת למנוע לחלוטין הפסקות חשמל אלו"

"מכשירי חשמל עלולים להינזק עקב תופעות אלו ולכן מומלץ מאוד להגן עליהם באמצעות התקני הגנה מתאימים.

"אנו מצטערים על הנזק שנגרם למכשיר החשמל שברשותך, אולם אין אנו יכולים להיות  אחראים על גורמים, שאינם בשליטתנו, ועל כן לא נוכל, לצערנו , להיענות לבקשתך בדבר פיצוי כספי.

פנתה אלינו,

משנמשך הטיפול

הגברת לא יכלה להמתין  עד שעניינה  יתברר  ורכשה כרטיס חשמלי

בקשנו ייעוץ מעורך-דין בסוגיה.

לדברי עורך הדין, אליו פנינו, בכל מקרה של תקלה במכשיר,   בתקופת האחריות אחראית החברה !! זולת תקלה שנגרמת כתוצאה "מכוח עליון" (נניח "פגיעת ברק").

לדבריו מומלץ להפנות את תשומת לב החברה, שמתכוונים לפנות לבית דין לתביעות קטנות. ושהחברה תחליט אם כדאי לה לפתור את הבעיה, או, להתמודד עם תביעה משפטית.

 

פרסום בתקשורת

בעקבות פרסום בתקשורת,  פנה לקוח לחברה וביקש לרכוש טבליות הרזייה. לאחר כשבועיים התקשרה החברה אל הפונה, והציעה לו לרכוש מוצרים נוספים בעלות של 10,000 ₪, הלקוח הסכים. עוד באותו היום התקשר  שוב נציג החברה ללקוח פעם נוספת, ושוב שכנע אותו לרכוש ערכה נוספת, אף היא בעלות של   10,000 ש"ח.

כשלוש שעות לאחר הרכישה השנייה, התקשר הלקוח לחברה וביקש לבטל את העסקה. נציגי החברה אמרו לו כי הוא אינו יכול לבטל את העסקה, שכן המוצרים כבר נשלחו אליו. הלקוח הצליח לבטל חלק מהתשלום דרך חברת כרטיס האשראי, ובסך הכול שילם לחברה סכום של 14,330 ש"ח.,

פנה לבית המשפט לתביעות קטנות ותבע  את החברה להחזר  יתרת התשלום

בכתב תביעתו הוסיף וטען התובע, כי נציגי הנתבעת הטעו אותו לאחר הרכישה, ואמרו לו כי למוצרים יש אישור של משרד הבריאות.

בית המשפט קיבל את התביעה, וקבע כי לתובע עומדת הזכות לבטל את ההתקשרות,

 מאחר ובהתאם ל-'חוק הגנת הצרכן': העסקה:  הינה עסקה של 'מכר מרחוק'. עסקת מכר מרחוק הינה עסקה המתבצעת בעקבות פנייה של בעל עסק לצרכן, וכאשר העסקה נעשית שלא באמצעות נוכחות משותפת של הצדדים. כאמור, במקרה הזה, הנתבעת היא שפנתה ללקוח,והעסקה נעשתה בטלפון כלומר, ללא נוכחות משותפת של הצדדים.

על פי  החוק על בעל העסק לספק לצרכן מסמך כתוב, המפרט נתונים מסוימים לגבי העסקה. חלק מהפרטים שיש לפרט במסמך הינם: פרטי בעל העסק, התכונות העיקריות של המוצר, המחיר ותנאי התשלום וזכות הצרכן לבטל את העסקה.

.לא הייתה מחלוקת כי במקרה המתואר, החברה לא סיפקה מסמך כזה. בהתייחס לעובדה זו, קבע בית המשפט, כי "כבר מהטעם כאמור-משלא עמדה הנתבעת בדרישות חוק הגנת הצרכן בכל הקשור לאופן ביצוע עסקת מכר מרחוק – זכאי התובע לביטול העסקאות והשבת התמורה ששולמה על ידו".

כן פסק בית המשפט כי: 'חוק הגנת הצרכן' לגבי עסקת מכר מרחוק גובר על תקנות: 'ביטול עסקה', הקובעות כי : "לא ניתן לבטל עסקה לרכישת תרופות ותוספי תזונה"

מאחר שמלכתחילה, נמנעה הנתבעת, מלמסור לתובע מידע מלא על זכות הביטול, היא חויבה להשיב לתובע את מלוא הסכום ששילם, וכן פיצוי נוסף בסך של 1,000 ש"ח עבור הוצאות משפט.