בשורה ענקית לקריית שמונה: הקבוצה בראשות תנובה זכתה במכרז להקמת החממה בקריית שמונה

ראש העיר עו"ד אביחי שטרן: "סוף סוף אנו כותבים את הסיפור החדש של קריית שמונה. סיפור עליו יתחנכו ויגדלו ילדי קריית שמונה. סיפור שיאפשר לדור העתיד שלנו אופק חדש ומסלול של חדשנות וקידמה בדרך להפיכתה של קריית שמונה לעיר היזמות של ישראל.

דורון שנפר דובר העירייה • פורסם: 12/06/2019 08:21

זו המתנה הכי גדולה שתושבי קריית שמונה יכלו לקבל בחגיגות ה-70 לעיר. בהזדמנות זאת אני מודה לאראל מרגלית וקרן JVP על כל פועלו ומשוכנע כי נמשיך לפתח את קריית שמונה והצפון. אני מברך את השותפים החדשים והאיכותיים שלנו תנובה, טמפו, OurCrowd וקרן הפודטק האמריקאיתFinistere  ומאחל לכולנו הצלחה".

והזוכה היא.... קריית שמונה!

רשות החדשנות בחרה היום בספארקס פוד-טק בבעלות תאגידי המזון והמשקאות תנובה וטמפו וקרנות ההשקעה OurCrowd  ו- Finistere האמריקאית כזוכה בהליך להקמת והפעלת חממה טכנולוגית בתחום המזון בקריית שמונה.

על הקמת החממה התמודדו חברות ענק בינלאומיות מהמובילות בתחום והתחייבו להשקיע מאות מיליוני דולרים.

בקרוב ייצא מכרז להקמת קריית פודטק משותפת בקריית שמונה שתכלול מתחם מיקרו תעשייה, מכון מחקר וחדשנות מזון וקהילות חדשנות.

בתום הליך של 8 חודשים בחרה ועדת המחקר של רשות החדשנות בתאגיד "ספארקס פוד-טק טכנולוגיות מזון" כזוכה בהליך התחרותי להקמת חממת מזון. ספארקס תזכה לתקופת זיכיון של שמונה שנים במהלכן תוכל לסייע ליזמים ולהשקיע בחברות הזנק חדשות.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: ״חממת הפודטק בצפון היא עוד נדבך חשוב בהפיכת ישראל למעצמה גם בתחום טכנולוגיות המזון! לאור ההצלחה בתחומי הסייבר, המכשור הרפואי והרכב האוטונומי, מסמנים את היעד הבא- תעשיית הפודטק. לצד הקמת קרית הפודטק בקריית שמונה, החממה הטכנולוגית ייחודית היא אבן דרך משמעותית ובשורה חשובה לגליל המזרחי שתייצר ערך כלכלי משמעותי לאיזור, תמשוך השקעות רבות, תעשייה והון אנושי. נמשיך לקדם את התעשייה בכלל ובפריפריה הצפונית בפרט, משימה הנמצאת בראש סדר העדיפויות של משרד הכלכלה".

עו"ד אביחי שטרן ראש העיר קריית שמונה: "זהו יום מרגש לעיר קריית שמונה. זו בשורה ענקית לעיר, לעסקים מקומיים, ליזמים צעירים, לתעשייה ולכל מי שקריית שמונה והצפון חשובים לו. זו בשורה שתחבר את התעשיות המקומיות לחדשנות והיזמות הישראלית. זהו חלק ממהלך כולל שאנו מובילים בחודשים האחרונים. אני מודה לשר הכלכלה אלי כהן, לאנשי משרדו, לרשות לחדשנות ולמדען הראשי. סוף סוף אנו כותבים את הסיפור החדש של קריית שמונה. סיפור עליו יתחנכו ויגדלו ילדי קריית שמונה. סיפור שיאפשר לדור העתיד שלנו אופק חדש ומסלול של חדשנות וקידמה בדרך להפיכתה של קריית שמונה לעיר היזמות של ישראל.

זו המתנה הכי גדולה שתושבי קריית שמונה יכלו לקבל בחגיגות ה-70 לעיר. בהזדמנות זאת אני מודה לאראל מרגלית וקרן JVP על כל פועלו ומשוכנע כי נמשיך לפתח את קריית שמונה והצפון. אני מברך את השותפים החדשים והאיכותיים שלנו תנובה, טמפו, OurCrowd וקרן הפודטק האמריקאית Finistere  ומאחל לכולנו הצלחה".

התאגיד הזוכה כולל את חברת תנובה, קבוצה גדולה ומובילה בענף המזון הפועלת לאורך כל שרשרת הערך של תחום המזון, בדגש על עולמות פיתוח, ייצור ושיווק של מוצרי מזון שונים. חברת טמפו שהינה חברת משקאות ותיקה בישראל הנמנית על חברות המזון ומשקאות המובילות בארץ. קרן ההון סיכון האמריקאית Finistereהמובילה בהשקעות בתחום המזון והחקלאות ובין משקיעיה נמנים שחקנים גלובליים כמו באייר, פפסיקו, יוני-גריין ונוטריין, ו-OurCrowd, פלטפורמת מימון ההמונים המובילה בעולם, אשר גייסה במהלך שש שנות פעילותה קרוב ל-1 מיליארד דולרים.

במהלך תקופת הזיכיון, ישקיעו חברות התאגיד בחברות הזנק חדשנות  על ידי מינוף השקעתם באמצעות מענק של רשות החדשנות בשיעור 85% לכל חברה ועד לסכום מצטבר של כ-6 מיליון ₪ לכל חברה לתקופה של 3 שנים.

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות והמדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה: "חממת ספארקס פוד-טק נשענת על שותפות חזקה של ארבעה גופים בעלי יכולות משלימות: תנובה וטמפו, שתי חברות תעשייתיות גדולות בתחום המזון והמשקאות יחד עם קרן Finistere המתמחה בהשקעות בתחומי המזון והחקלאות וקרןOurCrowd לה ניסיון רב בהשקעות בחברות הזנק".

אפלבום מוסיף כי "הבחירה בספארקס פוד-טק התבססה בין היתר על הניסיון העשיר של השותפים  והצוות שיוביל את החממה בניהול, השקעות ותמיכה בחברות טכנולוגיות בתחום המזון. השילוב הייחודי של בעלי המניות צפוי לתת דחיפה נוספת למערכת החדשנות בכלל ובאזור נפת צפת בפרט, ולהביא ערך מוסף גבוה לחברות הזנק בתחום המזון, בין היתר על ידי גישה למתקני ייצור, מעבדות, מומחים טכנולוגיים ועסקיים לכל אורך שרשרת הערך, שותפים אסטרטגיים והשקעות המשך.

הסינרגיה ושיתוף הפעולה בין החברות השותפות בתאגיד תאפשר לספק לחממה מערכת תמיכה ייחודית לאורך כל שרשרת הערך בתחום המזון, הכוללת יכולות מקומיות וגלובליות. בנוסף תעניק מעטפת מלאה לאורך חיי חברות ההזנק החל מהשלבים המוקדמים ועד שלבי גיוס מתקדמים. השותפות צפויה לחזק באופן משמעותי את מערכת החדשנות בתחום המזון בישראל בכלל ובאזור הצפון בפרט".