מפגש פסגה לפיתוח פוד-טק בגליל התקיים בקריית שמונה

כ-40 גורמי מפתח מהעולם העסקי, הממשלתי והמקומי נפגשו בקריית שמונה לחשיבה ותכנון משותף של המשך פיתוח האקו-סיסטם האזורי

דורון שנפר דובר העירייה • פורסם: 09/09/2019 11:23

רגע לפני אירוע השקת חממת הפודטק בקריית שמונה (ברביעי הקרוב), התכנס במשרדי חברת 'טופליין' בקריית שמונה "פורום מקצועי רחב לאינטגרציית הפודטק", שכולל את נציגי משרד הכלכלה, ובראשם הגב' מיכל פינק, סמנכ"ל אסטרטגיה ותכנון מדיניות, נציגי משרד רה"מ, אשכול גליל מזרחי, עיריית קריית שמונה, תל חי, מיגל, חברת תנובה, יוזמה לאומית, מעוף, קרן ראסל ברי, ועוד.

מפגש הפיסגה של כל גורמי המפתח התקיים ביוזמת וניהול משרד הכלכלה, לצורך חשיבה על פיתוח קריית שמונה והאזור כאקו-סיסטם בינלאומי בתחום הפודטק. מדובר במפגש שני של הפורום שעתיד להתקיים באופן קבוע אחת לחודש, על מנת להבטיח את מימוש התוכנית.

בכינוס הוצגה התקדמות המיזמים השונים המרכיבים את האקו-סיסטם האזורי בתמיכה ממשלתית, ביניהם; חממת הפודטק שתופעל בקריית שמונה על ידי תאגיד ספארקס פודטק, הוצגו מספר מיזמים מתוך 26 הסטארטאפים שהחלו לפעול בשתי תוכניות אקסלרציה בקרית שמונה ובחצור הגלילית בהובלת מעוף-טק ויוזמה לאומית, מיזם מיקרו תעשייה שפורסם לאחרונה -האב תעשייתי בתחום המזון שיקום באזור התעשייה הצפוני בקריית שמונה, ומכון מחקר יישומי למזון שיקום בתל חי.

כל זאת לצד פעילות של קהילות יזמות שצומחות מהשטח והקמת מתחמים עסקיים משותפים על ידי רשויות הגליל המזרחי.

מיכל פינק, סמנכ"לית משרד הכלכלה, הציגה את שרשרת הערך בפודטק וכיצד היא מתממשת עם כל הפרוייקטים שכבר פועלים ואלה שעתידים לקום בעיר: אקסלרטור, חממה טכנולוגית, פארק מיקרו-תעשייה, תמריצים לתעשייה, מכון המזון שיפעל בתל-חי והרחבת פעילות המחקר ופיתוח במיגל ותל-חי.

"קידום הפודטק כמנוע צמיחה מרכזי בגליל המזרחי הנו צעד משמעותי ביותר עבור משרד הכלכלה והתעשייה בפיתוח הכלכלי של האזור. לטובת קידום מנוע צמיחה זה, הקמנו יחד עם שותפינו מהאזור ומהממשלה, מהמגזר העסקי והשלישי, את פורום אינטגרציית הפודטק שנפגש היום בקרית שמונה, במטרה להמריץ פעילות עסקית ותעשייתית באזור, ולמנף את התשתיות שמניחים גורמי האזור והממשלה לכדי השקעות עסקיות משמעותיות, לשם פיתוח הפודטק  כענף כלכלי משגשג באזור", אמרה פינק.

נציג החממה הטכנולוגית הציג את היעדים לתחילת פעילותה, והציב יעד שאפתני של הגשת שתי חברות סטארט אפ לקבלת מענקים מרשות החדשנות עד סוף השנה.

בנוסף, הוא הדגיש כי החממה ושותפיה ישימו דגש רב על פעילות קהילתית וחינוכית, במטרה לשלב את הצעירים והנוער המקומי בחזון, וליצור תוכנית שמטרתה היא הגברת התעסוקה האיכותית באזור.

כל הפרוייקטים האלה יהוו את התשתית לתעשיית הפוד-טק, ויבטיחו שהיזמים והחברות יפעלו מכאן וייצרו תעסוקה איכותית, ימשכו צעירים וישאירו פה סטודנטים אחרי התואר, ויהוו מנוע כלכלי חזק לאזור כולו.

תוכנית האקסלרטור הוצגה ע"י 'מעוף - הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה' ועמותת יוזמה לאומית, ו-3 יזמים צעירים ומוכשרים שצמחו ממש פה אצלנו במיגל ובתל-חי הגיעו להציג את המיזמים פורצי הדרך שלהם בתחום הפודטק וקידום מזון בריאות, והנוכחים אפילו נהנו מטעימה של לחם יין שהיה משובח ביותר.

אנשי החממה הטכנולוגית הציגו את התקדמות ההקמה ויעדים לתחילת הפעילות. ביום רביעי הקרוב (11.9.19) יתקיים אירוע השקה גדול ב'טופ-ליין תקשורת' על גבעת שחומית, בנוכחות נציגי חברות מובילות בארץ ובעולם, אנשי עסקים, שרים וחברי כנסת.

דוד זיגדון, מנכ"ל מיגל, אמר כי "המכון מעלה לצמרת סדר העדיפויות את הצמיחה הכלכלית של האיזור ותחום היזמות הוא אחד ממנועי הצמיחה החשובים. מיגל נרתמת לפעילות זאת הן בהקמת חברות מקומיות, הן בתמיכה בחינוך ובמחקר יישומי שישרת את התעשייה המקומית.

המכון משקיע רבות בציוד מחקר מתקדם, ומאפשר ליזמים חדשים, ליצרנים וחברות מקומיות לעשות בהם שימוש ובכך לעודד את החברות להישאר ולפעול מכאן, ולא להתרחק למרכז ולמוקדים אחרים".

ירדן ארליך, מנהל אגף תעשייה, עסקים ותיירות בעיריית קריית שמונה העלה את הצורך לייצר סדר יום אזורי אחוד שיקדם את התחום, על-ידי הקמת תשתית ארגונית לכלל השחקנים הפועלים לקידום התחום בקריית שמונה ובאזור בניהם האקדמיה והמחקר, התעשייה והשקעות ההון, מגזר שלישי והרשויות המקומיות. 

חיזוק הקשרים ושיתופי הפעולה בין השחקנים השונים תבטיח גישה מתואמת בתקשורת מול עסקים ומשקיעים חיצוניים, תוך ביטול מאמצים כפולים ולעיתים מנוגדים.

ראש העיר אביחי שטרן: "אני מברך על המפגש החשוב. זהו שלב נוסך בדרך להפיכתה של קריית שמונה לבירת פודטק עולמית. זה הסיפור החדש של העיר, של הגליל ושל מדינת ישראל. אני שמח לראות את ההתגייסות הרחבה של כל הגורמים המשמעותיים במשק הישראלי ובממשלת ישראל לטובת מימוש החזון שלנו".

בני בן מובחר ראש המועצה האזורית מבואות החרמון ויו"ר אשכול גליל מזרחי: "אשכול גליל מזרחי עובד עבור כל תושבי הרשויות באזור. אנחנו מפתחים אקו-סיסטם בינלאומי בתחום הפוד והאגרו-טק, בתכנית אשר עבדנו עליה שנים רבות ורוקמת היום עור וגידים בשטח בהקמה ויישום של פרוייקטים, כמו אלה. אם ממשלת ישראל תחבק את האזור הזה כמו שהיא יודעת לעשות בעתות של מתיחות ביטחונית, וכל בעלי התפקידים יתגייסו ויעשו את שביכולתם בתחום, נוכל ונצליח לממש את החזון האדיר הזה. מזמן לא ראיתי נוכחות כזו מרשימה של נציגים ממגוון משרדים וארגונים מכל רחבי הארץ, ואני נרגש לראות זאת. אני מודה לכל אחת ואחד מכם שהגעתם".

אופיר יחזקאלי, סגן ומ"מ רה"ע ומחלוצי תוכנית הפודטק בגליל, אמר כי "יש פה צמיחה אדירה של יוזמות שמגיעות מהשטח- התפקיד שלנו הוא להיות הכתובת שלהם, לטפח אותן ולדאוג שהם יקבלו את כל התנאים הנחוצים להצלחה. שמנו בראש סדר העדיפויות שלנו את פיתוח תחום הפודטק, ונמשיך להיות ראש חץ מוביל לקידום שיתופי פעולה אזוריים וקידום מדיניות מול משרדי הממשלה.

אנשי הפיתוח הכלכלי בעיר עושים עבודת שטח יום-יומית כדי להביא לכאן יזמים ומשקיעים, שכבר היום מגיעים לכאן בעקבות האמון שיש להם בעבודה שאנחנו עושים. קריית-שמונה תהפוך להיות מוקד של תעשייה ותעסוקה איכותית, ותפקידנו לחבר את כל תחומי החיים בעיר כדי לתמוך בחזון הזה, ולהיתרם ממנו: חינוך, דיור, עסקים ובילוי".

מפגש פסגה לפיתוח פוד-טק בגליל