לראשונה בחייהם: קהילת בני המנשה בחרמון המושלג

דורון שנפר דובר העירייה • פורסם: 23/01/2020 11:52

עשרות מבני קהילת בני המנשה המתגוררים בקריית שמונה ביקרו לראשונה בחייהם באתר החרמון ונהנו מהאטרקציות שמציע האתר למבקריו.
טיול משפחות בני המנשה לאתר החרמון היה ביוזמת המדור הקהילתי במינהל לשרותים חברתיים של עיריית קריית שמונה והשתתפו בו עשרות ילדים ומבוגרים מבני הקהילה.
עבור חלק מבני הקהילה מדובר בפעם ראשונה בה  הם נחשפו למגע ולמראה של שלג. בנוסף, הם התנסו  לראשונה בחייהם בגלישה על מזחלות ובגלישת סקי.  
"צריך לראות את החיוך והשמחה של הילדים המקסימים של קהילת בני המנשה כדי להבין את משמעות הביקור באתר החרמון מבחינתם" אמר ראש העיר אביחי שטרן, "זו זכות עבורנו לחוות איתם רגעים כאלה של שמחה ואושר. נמשיך לתמוך בקהילה המיוחדת הזו ולעשות הכל כדי שקליטתם בעיר תהיה מושלמת. קיימות תוכניות רבות ומגוונות לבני הקהילה כך שמצד אחד נשמור על ייחודיות הקהילה ומצד שני נשלבם כחלק בלתי נפרד מקהילת קריית שמונה".
המשנה לראש העיר והממונה על התיירות והקליטה בעיר חבר המועצה אלכס קוראצ'ון אמר כי "הרשות תמשיך לתמוך וללוות את בני קהילת בני מנשה לאורך כל השנה בפעילויות ובאירועים רבים ומגוונים. הטיול לחרמון הוא רק חלק קטן ממה שאנחנו עשינו ונמשיך לעשות למענם. מדובר בקהילה מגובשת שתורמת רבות לחיי הקהילה שלנו".
יהודה סינגסון שעלה ארצה יחד עם קהילת בני המנשה ומשמש איש הקשר בין הרשו לקהילה אמר כי: "באזור ממנו עלינו ארצה לא היה שלג. רק כשעלינו לישראל ראינו שלג בפעם הראשונה. חלק מבני הקהילה שהשתתפו בטיול לחרמון נדהמו ממראה השלג והיו בשניות הראשונות בהלם ממה שראו. זה היה פשוט מדהים. ראיתי את ההלם בעיקר אצל הילדים שנחשפו לראשונה לשלג ועוד התנסו בגלישה במזחלות ובסקי".
המדור הקהילתי ברשות ערך מיפוי בקרב בני הקהילה ועלו צרכים מגוונים איתם הקהילה מתמודדת. "לצד קשיי התאקלמות, ניכר כי ישנה אהבה רבה של בני המנשה לעיר קריית שמונה ולתושביה. בני המנשה מקבלים בחזרה מהתושבים אהבה וחיבוק חם. קהילה זו אותה אנו לומדים להכיר הינה קהילה מגובשת, תומכת ומסייעת לבני הקהילה. לאור זאת ראינו צורך לקדם חוויות משותפות לכל בני המשפחה בסביבה הגאוגרפית בה הם חיים ובחורף ומה יותר מזמין מאתר החרמון שאנו נמצאים למרגלותיו?!", אמרו במינהל לשרותים חברתיים.
בעירייה ביקשו להודות לצוות  המדור הקהילתי ולראשת המדור עו"ס מימי צדוק,  לעובד השכונתי ברובע ג' משה עטיה לחברת עמידר החדשה ולמנהלת קשרי קהילה מזל איובי  ולנציג הקהילה יהודה סינגסון על ארגון הטיול.
קצת היסטוריה: בני המנשה התגוררו בצפון מזרח הודו על גבול מיאנמר. במשך דורות, אלפים משבט “בני מנשה” שמרו על מסורת יהודית. בני מנשה מייחסים את עצמם לאחד מעשרת השבטים האבודים. במהלך שנת 2006 עלתה קבוצת העולים הראשונה ולאחר מכן עלו קבוצות עולים נוספות. כיום מתגוררים בישראל כ-3,000 מבני מנשה, אשר פזורים ברחבי הארץ. העיר קריית שמונה קלטה את בני הקהילה בשנת 2017. בעיר מתגוררות 33 משפחות מבני הקהילה.
רוב בני הקהילה גרים בדיור ציבורי של חברת עמידר החדשה ברחוב אילת/עולי הגרדום.
קריית שמונה – מרחב של הזדמנויות גם בקליטת עלייה.
 

1

2

3