פועלים למנוע פגיעה בהטבות המס לתושבי קריית שמונה ויישובי קו העימות

דורון שנפר דובר העירייה • פורסם: 20/05/2020 14:11

ראש עיריית קריית שמונה אביחי שטרן שלח אמש מכתב לשר האוצר הנכנס ישראל כץ וביקש את התערבותו במניעת פגיעה בהטבות המס לתושבי העיר ויישובי קו העימות.

שטרן פתח את פנייתו לשר כץ באיחולי הצלחה בתפקידו החדש כשר האוצר.

"אין לי ספק כי אתה האיש הנכון במקום הנכון. כפי שהצלחת במשרד התחבורה וביצעת מהפכות ששינו עד בלי הכר את תשתיות התעבורה וכבישי ישראל, אין לי ספק כי גם במשרד האוצר אזרחי ישראל ייהנו משר אוצר שדואג לא רק לקופת המדינה, אלא בעיקר לרווחתם של אזרחי מדינת ישראל", כתב שטרן לשר כץ.

ואחרי הברכות ביקש ראש העיר מהשר את התערבותו בהשארת הטבות המס כפי שהן לתושבי העיר, ולמנוע כל שינוי בהן.

"היות וכבר שנה שאנו נמצאים ללא ממשלה קבועה אני מרשה לעצמי לפנות אליך כבר כעת בבעיה שדרושה באופן בהול התערבות אישית שלך. כמי שגם בזכות פעילותו בעבר זכאים תושבי קריית שמונה, יישובי הגדר וגבול הצפון להטבות מס, קיים חשש כי בעקבות פסיקת בג"צ תצומצם משמעותית ההנחה במס, דבר שיגרום לפגיעה גדולה בקריית שמונה וביישובי הצפון", כתב ראש העיר והוסיף: "כפי שידוע לכבודך וכפי שאמרת לא אחת בעצמך, הנחות המס משאירות את האוכלוסייה החזקה בקריית שמונה וביישובי הצפון הסמוכים לגדר. הטבה זו הושגה בדמים לאחר שתושבי קריית שמונה שימשו עשרות שנים חומת מגן אנושית בגבולה הצפוני של מדינת ישראל".

להלן הדברים שהוסיף ראש העיר במכתבו לשר האוצר:

"ממשלות ישראל לדורותיהם השכילו להבין כי רק ע"י הטבת המס אשר תגדיל את הנטו בשכרם של תושבי העיר (בעיקר ממעמד הביניים) ניתן יהיה למנוע את הפיכתה של קריית שמונה לעיר רווחה.

כיום אנחנו כותבים את הסיפור החדש של קריית שמונה. הצעירים חוזרים הבייתה, הקמנו שכונות חדשות, הפכנו את העיר לבירת הפודטק של המדינה ולעיר היזמות של ישראל. אנחנו משקיעים בתעשייה חכמה והופכים את קריית שמונה לעיר אטרקטיבית במטרה למשוך אליה אוכלוסיות חזקות מבחוץ.

אסור בעת הזאת להחזיר אותנו אחורה, אלא לתמוך בנו ולעודד צעירים ואזרחים איכותיים לעבור ולהתגורר בקריית שמונה.

ההצלחות של העיר ומתן תמריצים לעידוד תושבים להגיע לקריית שמונה הם הנוסחא המנצחת לגידול באוכלוסייתה של העיר ולהמשך כתיבת סיפורה החדש של העיר. לא עוד עיר בוכייה, אלא עיר חזקה שתושביה גאים לחיות בה.

פגיעה בהטבות המס לא רק שלא תעצור את התפתחותה של העיר אלא גם תצעיד אותנו אחורה ותגרום לגל עזיבה של צעירים ומשפחות שיעברו להתגורר בישובים הסמוכים לעיר או אפילו לאזורים מרוחקים יותר וכך קריית שמונה תתרוקן מאוכלוסייה חזקה והכסף שהמדינה תחסוך מאותם הטבות המס יופנה בסכומים גדולים יותר לרווחה, אז מה הואילו חכמים?!

אני מודע היטב להחלטת בג"ץ לקבוע כללים שיוויוניים בהענקת ההנחה, אולם אבקש את התערבותך האישית בהחרגת קריית שמונה בהחלטה שאמורה להתקבל בקרוב.

משרד המשפטים קבע כי ההטבות שניתנו למספר ישובים והיו אמורות להסתיים ביולי 2019, יוארכו באופן אוטומטי על פי חוק עד לכינונה של ממשלה קבועה. ההחלטה התקבלה במסגרת הוראת השעה הנוגעת להטבות מס לחלק מיישובי הפריפריה, שהייתה אמורה כאמור להסתיים בחודש יולי 2019 - הוארכה באופן אוטומטי על פי החוק הקובע כי בתקופת בחירות מאריכים חוקים שתוקפם פג תחת תנאים מסוימים.

מדובר בהארכה זמנית עד לתקופה שאחרי הבחירות. לאחר הבחירות תידרש ועדת הכספים החדשה לקבל החלטה בנושא.

היות והבחירות הסתיימו ובשעה טובה יש לנו ממשלה, אבקש את התערבותך כדי למנוע פגיעה בהטבות המס לקריית שמונה וליישובי קו העימות.

החלטה זו שלך תיישם הלכה למעשה את כוונת הממשלה לתמוך ולסייע ליישובי הפריפריה בכלל וליישובי קו העימות וקריית שמונה בפרט".