קיר הזיכרון סמוך ל"יד לבנים" יועתק ממקומו ויוצב בימים הקרובים מטרים ספורים ממקומו הקודם.

בימים אלה מבוצעות עבודות פיתוח נרחבות במרכז העיר קריית שמונה.

בשל סלילת כביש שיחבר את רחוב הרצל ואת הרחובות בדרום העיר עם מרכז העיר ובניית כיכר בדרך החדשה, נוצר הצורך לפנות את קיר ההנצחה הסמוך ל"יד לבנים", כיוון שהכיכר והמדרכה מבטלים את המדרכה עליה הוקם קיר ההנצחה.

לפני כשנה וחצי, התנהלו שיחות בין אנשי העירייה לוועד המנהל של יד לבנים ולאחרונה הושגה הסכמה, דבר שאיפשר את המשך ביצוע עבודות סלילת הכביש החדש.

וועד המשפחות השכולות ביקשו מאנשי הרשות להפוך את חורשת הנופלים לאתר ההנצחה העירוני של קריית שמונה.

עיריית קריית שמונה תמכה ברעיון ואף השיגה תקציב בסך 1,700,000 שקלים לצורך כך.

חורשת הנופלים תשופץ ותשודרג בשבועות הקרובים. בין השאר  תיבנה רחבה גדולה ויצירת אלמנט הנצחה לכיוון כביש 90 שעליו יופיעו לא רק השמות של הנופלים חללי מערכות ישראל, אלא גם של הנופלים חללי פעולות האיבה.

במקביל ובאמצעות החברה הכלכלית סוכם שקיר ההנצחה הנוכחי יפורק בצורה זהירה וברגישות. עבודות פירוק קיר ההנצחה בוצעו בפיקוח של מומחה שיש כדי למנוע פגיעה בלוחות השיש עליהם חקוקים שמות הנופלים ובנוכחות יו"ר יד לבנים חנוך ארליך ששהה במקום בזמן ביצוע עבודות הפירוק.

בימים הקרובים יוצב קיר ההנצחה חדש, מטרים ספורים מהמקום בו הוצב עד לאחרונה, כך שהקיר יבלוט בצורה משמעותית יותר ממקומו הקודם.

"כוועד הורים שקולים דאגנו שהקיר יוזז ללא פגיעה וכך אכן היה.  בנוסף, השגנו הישג גדול שקיבלו את בקשתינו לשדרג את חורשת הנופלים, כך שאתר ההנצחה הראשי יהיה חורשת הנופלים שתשודרג וגם בה ייבנה קיר הנצחה חדש ומיוחד", אמרו נציגי וועד המשפחות השכולות בקריית שמונה.

יו"ר סניף יד לבנים בקרית שמונה חנוך ארליך שמכהן בתפקידו בהתנדבות בארבע השנים האחרונות אמר: "אני מבקש להרגיע את הציבור בכלל ואת אותו חלק של המשפחות השכולות בפרט שלא ידע על כל המהלכים שהחלו כבר לפני כשנה וחצי ולומר  להם שלא נגרם שום נזק לקיר ההנצחה. הקיר פורק ללא נזק והוא יוצב מטרים ספורים מהמקום שהיה ובמקביל דאגנו, באותה הזדמנות, ליצירת אתר הנצחה הרבה יותר מכובד שגם שם תהיה הנצחה של שמות הנופלים. הכל נעשה בתיאום ובאישורנו נציגי המשפחות השכולות. אני אישית הייתי בזמן פירוק קיר ההנצחה כדי לפקח על ביצוע העבודה כדי שתעשה בזהירות וברגישות ושתכבד את המשפחות וכך אכן היה. חשוב לומר כי כל לוחות הזיכרון שעליהם חקוקים שמות הנופלים שלמים וללא פגע ויוצבו מחדש במקום החדש".